Skip to content

614 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1907

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 27, 2000

Property Information

Block3701
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,200
40%
Improvement Value:$158,400
60%
Total Assessment$264,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,671+3.0%
2024$10,356+3.1%
2023$10,042+1.4%
2022$9,904+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,628DeedBook 5731, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1907