Skip to content

139 Delavan AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1935

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block4002
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,339
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
42%
Improvement Value:$162,300
58%
Total Assessment$281,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,365+3.0%
2024$11,030+18.0%
2023$9,347+1.4%
2022$9,219+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,339DeedBook 20211, Page 42958

Property Built

Built

Year Built: 1935