Skip to content

133 Delavan AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 29, 2016

Property Information

Block4002
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,200
51%
Improvement Value:$116,400
49%
Total Assessment$237,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,582+3.0%
2024$9,300+3.1%
2023$9,017+1.4%
2022$8,893+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft1,170DeedBook 20160, Page 68226Recorded8/10/2016

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12009, Page 3950

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5807, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1937