Skip to content

18 Cottage StreetBelleville, NJ 07109

Built 1956

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block4002
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SB1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,466
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,500
42%
Improvement Value:$191,300
58%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,220+3.0%
2024$12,830+3.1%
2023$12,440+1.4%
2022$12,270+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft1,466DeedBook 20250, Page 35896

Property Sale

Sale
$331,000
DeedBook 12005, Page 8237

Property Built

Built

Year Built: 1956