Skip to content

61 Salter PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 12, 2018

Property Information

Block401
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class47
Description1SB2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,407
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
35%
Improvement Value:$235,800
65%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,672+3.0%
2024$14,239+3.1%
2023$13,806+1.4%
2022$13,617+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,310DeedBook 20180, Page 55812

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5282, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1927