Skip to content

145 Newark AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1928
Commercial

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block401
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class10
Description1SCB STORE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
35%
Improvement Value:$148,000
65%
Total Assessment$228,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,195+3.0%
2024$8,924+3.1%
2023$8,653+1.4%
2022$8,534+5.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$985,000

To:

DeedBook 20250, Page 66512

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 20190, Page 43084

Property Sale

Sale
$160,000

To:

DeedBook 12344, Page 2170

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 5133, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1928