Skip to content

88 Gless AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 31, 1988

Property Information

Block4402
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,200
49%
Improvement Value:$131,000
51%
Total Assessment$258,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,413+3.0%
2024$10,106+3.1%
2023$9,799+1.4%
2022$9,664+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 5055, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1917