Skip to content

62-64 Gless AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1976

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block4402
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,400
34%
Improvement Value:$283,800
66%
Total Assessment$432,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,431+3.0%
2024$16,916+3.1%
2023$16,402+1.4%
2022$16,177+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,688DeedBook 20180, Page 70438

Property Built

Built

Year Built: 1976