Skip to content

72 Gless AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2017

Property Information

Block4402
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,006
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,400
46%
Improvement Value:$174,300
54%
Total Assessment$322,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,764+3.1%
2024$12,380+3.2%
2023$11,996-0.7%
2022$12,079+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924