Skip to content

64 Princeton TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2000

Property Information

Block4801
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,000
49%
Improvement Value:$167,600
51%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,373+3.0%
2024$12,979+3.1%
2023$12,584+1.4%
2022$12,412+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947