Skip to content

456 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1957
Commercial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jan 10, 2020

Property Information

Block4801
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class---
Description1SB STORE+1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,877
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,700
47%
Improvement Value:$210,300
53%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,132+3.0%
2024$15,656-10.1%
2023$17,411+1.4%
2022$17,173+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,877DeedBook 20200, Page 17492

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 5697, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1957