Skip to content

73 Jannarone StreetBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block5006
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,098
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
46%
Improvement Value:$154,200
54%
Total Assessment$286,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,555+3.0%
2024$11,214+3.1%
2023$10,873+1.4%
2022$10,724+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,066DeedBook 20180, Page 6242

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,098DeedBook 20170, Page 4914Recorded1/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1952