Skip to content

11 Beverly CourtBelleville, NJ 07109

Built 1951

Last Sale Price
$50
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block5402
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,500
51%
Improvement Value:$143,700
49%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,825+3.0%
2024$11,476+3.1%
2023$11,127+1.4%
2022$10,974+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$253,000
DeedBook 12426, Page 2749

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 6048, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1951