Skip to content

263 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 3, 2025

Property Information

Block5402
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,400
48%
Improvement Value:$161,400
52%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,535+3.0%
2024$12,165+3.1%
2023$11,795+1.4%
2022$11,633+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6277, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1947