Skip to content

2 Beverly CourtBelleville, NJ 07109

Built 1951

Last Sale Price
$361,000
Last Sale Date
Jul 22, 2016

Property Information

Block5402
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class47
Description1SF1G 2FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,489
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,600
38%
Improvement Value:$246,600
62%
Total Assessment$395,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,938+3.0%
2024$15,468+3.1%
2023$14,998+1.4%
2022$14,792+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$361,000

To:

Sq Ft2,354DeedBook 20160, Page 67053

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 5042, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1951