Skip to content

356 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 27, 2020

Property Information

Block5402
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,312
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,800
32%
Improvement Value:$253,900
68%
Total Assessment$370,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,950+3.0%
2024$14,509+3.1%
2023$14,068+1.4%
2022$13,875+21.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,312DeedBook 20200, Page 43889

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5588, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1912