Skip to content

123 Adelaide StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block5605
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
45%
Improvement Value:$157,500
55%
Total Assessment$285,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,514+3.0%
2024$11,174+3.1%
2023$10,835+1.4%
2022$10,686+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft1,540DeedBook 20220, Page 66353

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 12451, Page 3457Recorded8/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1922