Skip to content

10 Preston StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 31, 2008

Property Information

Block6404
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SB1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,979
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,600
39%
Improvement Value:$191,600
61%
Total Assessment$316,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,502+1.0%
2024$12,376+3.1%
2023$12,000+1.4%
2022$11,835+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12187, Page 1647

Property Built

Built

Year Built: 1922