Skip to content

152 Nolton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 30, 2008

Property Information

Block5701
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,100
53%
Improvement Value:$139,800
47%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,095+3.0%
2024$11,738+3.1%
2023$11,381+1.4%
2022$11,225+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952