Skip to content

155-157 Belmohr StreetBelleville, NJ 07109

Built 1971

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 9, 2016

Property Information

Block5701
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,575
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,400
54%
Improvement Value:$147,500
46%
Total Assessment$322,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,023+3.0%
2024$12,638+3.1%
2023$12,254+1.4%
2022$12,086+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,470DeedBook 20160, Page 42961

Property Built

Built

Year Built: 1971