Skip to content

156 Nolton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block5701
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class47
Description2SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
41%
Improvement Value:$195,300
59%
Total Assessment$330,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,325+5.1%
2024$12,682+3.2%
2023$12,289+1.4%
2022$12,117+5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 20220, Page 91211

Property Built

Built

Year Built: 1952