Skip to content

156 Belmohr StreetBelleville, NJ 07109

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 1995

Property Information

Block5702
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SB1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,464
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,000
49%
Improvement Value:$158,900
51%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,660+3.0%
2024$12,286+3.1%
2023$11,913+1.4%
2022$11,749+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954