Skip to content

87-89 Cedar Hill AvenueEast Orange, NJ 07019

Built 1927

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block6001
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,693
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
50%
Improvement Value:$137,100
50%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,974+3.0%
2024$10,650+3.1%
2023$10,326+1.4%
2022$10,185+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,693DeedBook 20180, Page 82320

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 5598, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1927