Skip to content

68 Wallace StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block605
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,532
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
34%
Improvement Value:$207,700
66%
Total Assessment$313,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,656+3.0%
2024$12,282+3.1%
2023$11,909+18.6%
2022$10,039+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,532DeedBook 20210, Page 63179

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,532DeedBook 20200, Page 69217Recorded7/28/2020

Property Sale

Sale
$262,000
Sq Ft1,532DeedBook 20191, Page 12153Recorded11/25/2019

Property Built

Built

Year Built: 1922