Skip to content

38 Bellevue AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1931

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Feb 23, 2022

Property Information

Block605
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,900
42%
Improvement Value:$155,900
58%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,841+3.0%
2024$10,521+25.2%
2023$8,402+1.4%
2022$8,287-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$407,000

To:

Sq Ft1,084DeedBook 20220, Page 25425

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,224DeedBook 20211, Page 14170Recorded9/17/2021

Property Sale

Sale
$145,900
DeedBook 5678, Page 610

Property Built

Built

Year Built: 1931