Skip to content

123 Brighton AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1962

Last Sale Date
Jun 10, 2003

Property Information

Block605
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description1SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,300
34%
Improvement Value:$256,700
66%
Total Assessment$389,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,688+3.0%
2024$15,225+3.1%
2023$14,763+1.4%
2022$14,560+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5856, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1962