Skip to content

53-55 Van Reyper PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1941

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 22, 2003

Property Information

Block6301
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,438
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,800
47%
Improvement Value:$152,100
53%
Total Assessment$286,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,571+3.0%
2024$11,229+3.1%
2023$10,888+1.4%
2022$10,739+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,438DeedBook 5962, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1941