Skip to content

271 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1914

Last Sale Price
$210,500
Last Sale Date
Dec 29, 2011

Property Information

Block6305
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,400
51%
Improvement Value:$135,100
49%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,030+3.0%
2024$10,705+3.1%
2023$10,379+1.4%
2022$10,237+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$210,500

To:

Sq Ft1,496DeedBook 12346, Page 7256

Property Built

Built

Year Built: 1914