Skip to content

257 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 10, 2005

Property Information

Block6305
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,591
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,800
48%
Improvement Value:$153,700
52%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,918+3.0%
2024$11,566+3.1%
2023$11,214+1.4%
2022$11,061+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,591DeedBook 6281, Page 911

Property Built

Built

Year Built: 1897