Skip to content

32 Tiona AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1919

Last Sale Date
Jun 24, 2013

Property Information

Block6404
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,234
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,300
49%
Improvement Value:$186,000
51%
Total Assessment$362,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$10,566+6.0%
2014$9,969+2.8%
2013$9,702+0.6%
2012$9,644+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919