Skip to content

82 Adelaide StreetBelleville, NJ 07109

Built 1906

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block6404
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,300
45%
Improvement Value:$173,200
55%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,764+3.0%
2024$12,388+3.1%
2023$12,011+1.4%
2022$11,847+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1906