Skip to content

362 Greylock ParkwayBelleville, NJ 07109

Built 1922

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2025

Property Information

Block6504
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
45%
Improvement Value:$143,400
55%
Total Assessment$260,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,514+3.0%
2024$10,204+3.1%
2023$9,894+1.4%
2022$9,758+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922