Skip to content

59 Campbell AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block6504
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,579
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
48%
Improvement Value:$144,000
52%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,167+3.0%
2024$10,838+3.1%
2023$10,508+1.4%
2022$10,364+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922