Skip to content

182 Adelaide StreetBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Date
Jun 10, 2009

Property Information

Block6504
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
56%
Improvement Value:$136,100
44%
Total Assessment$308,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,426+3.0%
2024$12,059+3.1%
2023$11,692+1.4%
2022$11,532+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1917