Skip to content

58 Campbell AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 22, 2009

Property Information

Block6505
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,900
48%
Improvement Value:$177,300
52%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,882+3.0%
2024$13,472+3.1%
2023$13,062+1.4%
2022$12,883+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 12219, Page 5074

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 6047, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1912