Skip to content

342 Greylock ParkwayBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block6504
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,581
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,700
45%
Improvement Value:$150,700
55%
Total Assessment$276,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,147+3.0%
2024$10,818+3.1%
2023$10,489+1.4%
2022$10,346+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,581DeedBook 20230, Page 52348

Property Sale

Sale
$311,000

From:

To:

Sq Ft1,581DeedBook 20200, Page 63051Recorded7/9/2020

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5186, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1922