Skip to content

723 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1907

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block8403
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,300
43%
Improvement Value:$140,900
57%
Total Assessment$246,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,929+3.0%
2024$9,636+3.1%
2023$9,343+1.4%
2022$9,215+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 20230, Page 15499

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5753, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1907