Skip to content

49 Frederick StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 10, 2023

Property Information

Block1401
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description1CB2SF STOR+2FM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,444
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
40%
Improvement Value:$205,200
60%
Total Assessment$342,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,821+3.0%
2024$13,413+3.1%
2023$13,005+1.4%
2022$12,827+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,892DeedBook 20230, Page 70376

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5472, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1927