Skip to content

102-104 Greylock AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block9102
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class10
Description2SCB INDUS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,986
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,800
30%
Improvement Value:$249,200
70%
Total Assessment$355,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,317+3.0%
2024$13,895-14.7%
2023$16,288+1.4%
2022$16,065+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft3,986DeedBook 20211, Page 3250

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 5214, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1900