Skip to content

61 Lloyd PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1954

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 12, 2015

Property Information

Block6801
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,687
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,200
45%
Improvement Value:$169,000
55%
Total Assessment$307,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,389+3.0%
2024$12,024+3.1%
2023$11,658+1.4%
2022$11,499+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5943, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1954