Skip to content

41-43 Lloyd PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1941

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block6801
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
48%
Improvement Value:$157,100
52%
Total Assessment$302,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,184+3.0%
2024$11,824+3.1%
2023$11,465+1.4%
2022$11,308+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1941