Skip to content

105-107 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 26, 2017

Property Information

Block6801
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,900
52%
Improvement Value:$133,700
48%
Total Assessment$278,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,236+3.0%
2024$10,904+3.1%
2023$10,573+1.4%
2022$10,428+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,295DeedBook 20170, Page 8603

Property Built

Built

Year Built: 1947