Skip to content

23 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2012

Property Information

Block6801
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,274
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,000
29%
Improvement Value:$241,800
71%
Total Assessment$342,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,825+3.0%
2024$13,417+3.1%
2023$13,009+1.4%
2022$12,831+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6052, Page 681

Property Built

Built

Year Built: 1897