Skip to content

87 Hornblower AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1935

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Oct 1, 2009

Property Information

Block6802
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,700
47%
Improvement Value:$131,600
53%
Total Assessment$250,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,095+3.0%
2024$9,797+3.1%
2023$9,499+1.4%
2022$9,369+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$317,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 12221, Page 6415

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5998, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1935