Skip to content

43 Prospect PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$116,500
Last Sale Date
Sep 12, 1991

Property Information

Block6802
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF3G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,517
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,200
47%
Improvement Value:$129,200
53%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,816+3.0%
2024$9,527+3.1%
2023$9,237+1.4%
2022$9,110+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$116,500

To:

Sq Ft1,517DeedBook 5185, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1897