Skip to content

115 Crest DriveBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$442,000
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block7202
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,600
51%
Improvement Value:$143,700
49%
Total Assessment$295,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,909+3.0%
2024$11,558+3.1%
2023$11,207+1.4%
2022$11,053+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$442,000

To:

Sq Ft1,540DeedBook 20211, Page 28886

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5489, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1942