Skip to content

144 Academy StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block7702
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,600
42%
Improvement Value:$174,900
58%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,160+3.0%
2024$11,801+3.1%
2023$11,442+1.4%
2022$11,285+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 20240, Page 38348

Property Sale

Sale
$23,066
DeedBook 6201, Page 116

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4997, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1897