Skip to content

138 Joralemon StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block7901
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2.5SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,896
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,500
39%
Improvement Value:$209,800
61%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,886+3.0%
2024$13,476+3.1%
2023$13,066+1.4%
2022$12,887+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1897