Skip to content

418 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block7105
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,334
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,500
41%
Improvement Value:$131,100
59%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,018+3.0%
2024$8,752+3.1%
2023$8,486+1.4%
2022$8,369+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,334DeedBook 20240, Page 60170

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12093, Page 3170

Property Built

Built

Year Built: 1922