Skip to content

199 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block8101
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1SS1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,088
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
39%
Improvement Value:$273,800
61%
Total Assessment$450,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,181+3.0%
2024$17,644+3.1%
2023$17,108+1.4%
2022$16,873+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

To:

Sq Ft3,088DeedBook 20190, Page 70015

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6225, Page 399

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5902, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1946